Punkty spustowe

Według twórców metody Travell i Simons są to wyczuwalne palpacyjnie oraz wrażliwe miejsca znajdujące się w mięśniach, które pod  wpływem nacisku powodują one promieniujący ból oraz inne objawy w obszarach odległych. W mięśniu w którym mamy do czynienia z nadaktywnymi punktami często dochodzi do skurczów.  Powstają one przez uszkodzenie najmniejszej struktury mięśniowej tzw. sarkomeru i choć przyczyn powstania punktów spustowych jest wiele to za ważne podaje się: stres, przeciążenie organizmu, niedobór snu, sumujące się mikrourazy nieprawidłowe sterotypy ruchowe i złe nawyki posturalne, błędy treningowe, niestabilność stawową, niewydolność mięśniową ,niedobór witamin i żelaza. 

Terapia polega to na lokalizacji przez terapeutę  punktu hamującego prawidłową funkcje mięśnia i  redukcji napięcia z wykorzystaniem specjalnych technik masażu i terapii tkanek miękkich. Celem zawsze jest uwolnienie od dolegliwości bólowych, obniżenie napięcia, zwiększenie elastyczności i sprawności tkanek oraz poprawa zaburzonych wzorców ruchu. Terapia jest pomocna w przypadku: bólów głowy, szyi, pleców, łokieć tenisisty, kontuzji i urazów sportowych, zespołu zamrożonego barku i  górnego otworu klatki piersiowej, ostrogi piętowej  oraz blizn pooperacyjnych. Jest to bardzo efektywna technika terapii manualnej dająca szybkie i długotrwałe  rezultaty. Na zachodzie metoda stała się bardzo popularna stanowi nieodłączny element fizjoterapii. 


2014-04/punkt spustowe.JPG 2014-04/punkty spustowe.JPG 2014-04/terapia punktow spustowych.JPG 2014-04/terapia punktu spustowego.JPG

« Terapia manualna Kaltenborna i Evjentha PNF- proprioceptywne nerwowo-mięśniowe torowanie »

Kopiowanie w celach komercyjnych lub nieprywatnych i rozpowszechnianie jakąkolwiek metodą poligraficzną, czy elektroniczną jest zabronione, chyba że zostało inaczej uzgodnione z autorem.