Prostata (gruczoł krokowy) to niewielki, ale ważny narząd w męskim układzie rozrodczym. Niestety z wiekiem wielu panów doświadcza związanych z nim problemów zdrowotnych. Jak objawiają się najczęściej występujące choroby prostaty i co pomoże złagodzić te dolegliwości?
Choroby prostaty – jakie występują najczęściej?
U mężczyzn po 50. roku życia najczęstszym zaburzeniem związanym z gruczołem krokowym jest jego łagodny rozrost. Zjawisko to najprawdopodobniej jest wywoływane przez zmiany hormonalne, zwłaszcza spadek stężenia testosteronu i wzrost jego aktywnej formy – dihydrotestosteronu.
Z kolei u młodszych mężczyzn najczęstszym schorzeniem prostaty jest jej stan zapalny – ostry lub przewlekły. Może być on spowodowany przez m.in.:
-
zakażenie bakteryjne,
-
zaburzenia hormonalne,
-
zakażenie układu moczowego,
-
przewlekły stres i zaburzenia emocjonalne.
Wraz z wiekiem rośnie także ryzyko rozwoju nowotworu prostaty. Jego wczesne wykrycie znacznie zwiększa skuteczność leczenia, więc warto regularnie badać gruczoł krokowy, nawet jeśli nie towarzyszą mu żadne dolegliwości.
Objawy wskazujące na problemy z prostatą
Ponieważ prostata jest zlokalizowana wokół cewki moczowej, jej powiększanie się może wywołać problemy z oddawaniem moczu. Są to najczęstsze dolegliwości związane z gruczołem krokowym. U mężczyzn po 50. roku życia świadczą zwykle o jego łagodnym rozroście, a w przypadku młodszych pacjentów mogą wskazywać na stan zapalny. Do objawów tych należą:
-
częstomocz – konieczność wizyty w toalecie częściej niż 8 razy dziennie,
-
potrzeba oddawania moczu kilkukrotnie w ciągu nocy,
-
naglące parcie na pęcherz,
-
opóźniony początek mikcji,
-
ból lub pieczenie podczas oddawania moczu,
-
wrażenie niepełnego opróżnienia pęcherza,
-
kapanie pod koniec mikcji,
-
słaby lub przerywany strumień moczu.
Jeśli zauważysz u siebie takie dolegliwości, wybierz się do lekarza w celu ustalenia ich przyczyny. Natychmiastowej konsultacji wymagają poważniejsze objawy, takie jak krew w moczu, silny ból w dolnych partiach brzucha i pleców czy wysoka gorączka[1].
Jak leczyć najczęstsze problemy z prostatą?
Najczęstszym zaburzeniem dotykającym gruczoł krokowy jest jego łagodny rozrost. Na początku nie daje on żadnych objawów lub są one na tyle lekkie, że nie wymagają stosowania preparatów na receptę.
Leczenie prostaty skupia się wtedy na zmianach w trybie życia oraz stosowaniu leków ziołowych, np. na bazie wyciągu z owoców palmy sabałowej. Jego składniki działają na kilka sposobów:
-
hamują stan zapalny,
-
ograniczają rozrost komórek budujących prostatę i wspomagają procesy redukcji ich nadmiaru,
-
blokują enzym 5-α-reduktazę, który przekształca testosteron do dihydrotestosteronu. Tym samym zmniejszają jego stężenie w gruczole krokowym.
Dzięki temu wyciąg z owoców palmy sabałowej może zredukować trudności z oddawaniem moczu wynikające z łagodnego rozrostu prostaty. Pomogą w tym także zmiany w trybie życia – przede wszystkim ograniczenie wypijanych na wieczór płynów, które zmniejszy konieczność nocnych wizyt w toalecie. Warto też zrezygnować z kawy i alkoholu, które podrażniają pęcherz i działają moczopędnie[2].
Choroby prostaty mogą na początku nie dawać żadnych objawów. Dlatego kluczowe są coroczne badania, które pozwolą szybko wykryć ewentualne schorzenia. Taką regularną profilaktykę warto wdrożyć ok. 40-50. roku życia, ze względu na rosnące ryzyko rozwoju łagodnego przerostu prostaty.
[1] https://www.niddk.nih.gov/health-information/urologic-diseases/prostate-problems [dostęp 02.02.2025].
[2] Kwon, Y. (2019). Use of saw palmetto (Serenoa repens) extract for benign prostatic hyperplasia. Food science and biotechnology, 28(6): 1599-1606.
Artykuł sponsorowany